Nowy wygląd Portalu

Umarł król, niech żyje król.

Oto przed Wami pręży się nowiutki silnik i zarazem nowy wygląd Portalu koła PZW Gdynia Port.  Zmiana napędu portalu podyktowana była absolutną, ale to absolutnie absolutną  koniecznością. Poprzedni silniki (Joomla) który napędzał nasz serwis okazał się  przestarzałym i  dziurawym jak ser szwajcarski systemem, który na domiar złego stracił wsparcie programistów.  W dodatku portal z powodu licznych dziur i dziurek narażony był na różnorakie dziwne cyberataki. Ostatni cyberatak tak namieszał, że spowodował całkowite zawieszenie funkcjonowania serwisu.

Obecny system, to system z którego korzystają miliony blogerów na całym świecie. Ciągle jest rozwijany, wsparcie działa bardzo prężnie i co najważniejsze – system jest darmowy.  Gdyby nasz portal był serwisem komercyjnym to być może należałoby sięgnąć po płatne i  bardziej precyzyjne narzędzia do obsługi takiego serwisu jak nasz. A tak jest jak jest.  W każdym razie mam cichą nadzieję, że nigdy więcej w przyszłości podobnych „przeprowadzek” nie będzie, choć jak mówią „Nigdy nie należy mówić nigdy”.

Od Mambo do WordPressa

Dla porządku przypominam, że to już jest trzecia zmiana silnika i tym samym trzecia wyglądu zewnętrznego naszego portalu. Ten poniżej był najstarszy. Od 2004 roku portal postawiony był na CMS-ie Mambo.

Po siedmiu latach, pod koniec 2011 roku z podobnych pobudek portal został przeniesiony na bratni CMS –  Joomlę 1,5.  Było ładnie, było przejrzyście i było funkcjonalnie. Niestety system totalnie się nie sprawdził i niestety z wielkim żalem należało z nim się rozstać raz na zawsze.

Cała „pisana” treść ze starego serwisu niestety nie zostanie przeniesiona na nowy serwis, natomiast pozostało jeszcze  troszkę fotek do wstawienia w  artykułach (zwłaszcza tych starszych).  Sukcesywnie (o ile dam radę lub mi się to nie znudzi) będę to wszystko uzupełniać, ale wymaga to czasu i totalnej cierpliwości.  Podstawowe funkcje nowego serwisu już działają więc  serwis co prawda jeszcze nie gotowy, ale zdecydowałem mimo wszystko „odpalić” i udostępnić internautom.

Z łezką w oku żegnamy stary portal i wierzymy, że wygląd nowego serwisu przypadnie Wam z czasem do gustu.