Jezioro Kamień
Jezioro Kamień

Jezioro Kamień jest rynnowym jeziorem polodowcowym typu sielawowego. Położone jest niedaleko Gdyni oraz Wejherowa. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 53ha. Maksymalna głębokość wynosi prawie 32m, a średnia to nieco ponad 6m. Woda w jeziorze jest przejrzysta, ale już widać negatywne skutki ludzkiej działalności. Słynie z okazałych okoni , linów i karasi. Z innego białorybu poza wspomnianym linem i karasiem można wyróżnić karpia, leszcza, krąpia, skarłowaciałą płoć (niestety) oraz niewędkarską sielawę. Z drapieżników oprócz wspomnianego okonia, występuje oczywiście szczupak, a ponadto sum, węgorz oraz nieliczne osobniki pstrąga tęczowego.

Jezioro posiada bardzo dużo ciekawych miejsc do połowu poszczególnych gatunków ryb. Na lina i karasia możemy zasadzić się w południowej części jeziora, w miejscach gdzie występują grzybienie białe oraz wywłóczniki. Te drugie okalają niemal całe jezioro. Miejsca te są również siedliskiem szczupaka dla którego także skupiska sitów, skrzypów, rdestnic, oczeretów i trzcin nie są obce. Płoć, krąpia, leszcza i karpia możemy łowić prawie wszędzie, tak jak i okonia. Jednakże najlepszym obszarem „grasowania” pasiaka jest środkowo-wschodnia część jeziora, gdzie są największe głębokości oraz podwodne stoki. Dobre miejsce również na niezłego szczupaka. Sum także poluje w tym rejonie, jak również w południowej części jeziora.

Dostęp do jeziora jest swobodny z każdej praktycznie strony, poza nielicznymi działkami, gdzie nie ma przejścia dla wędkarzy. Przy brodzeniu w spodniobutach lub woderach należy uważać w miejscach gdzie występują grzybienie białe oraz w obu skrajnych zatoczkach: północnej i południowej. Tam dno jest miękkie i muliste. Dość liczna „sieć” pomostów ułatwia wędkowanie, chociaż niektóre z nich są nieudostępnione przez właścicieli działek. Posiadają zwodzone kładki zamknięte na kłódkę. W części południowej jeziora znajduje się stanica koła PZW nr 47 Gdynia-Port, której jesteśmy opiekunem, jak i jeziora. Koło nasze systematycznie prowadzi zarybienia i akcje sprzątania. Latem uciążliwością dla wędkarzy są tłumy wypoczywających „turystów”, głośno biesiadujących w okolicznych domkach oraz używających różnego typu środków pływających i zaśmiecających wody jeziora oraz jego brzegi.

Dojazd od strony Gdyni w kierunku Koleczkowa, następnie jedziemy w kierunku miejscowości Kielno i dalej do Kamienia. Tam asfaltową drogą wzdłuż jeziora w kierunku miejscowości Kowalewo. Można jechać wzdłuż jeziora również polną drogą do której dojazd znajduje się około 300m dalej od „asfaltówki” do Kowalewa.
Dojazd od strony Wejherowa w kierunku miejscowości Szemud i dalej do Kamienia. Następnie według wskazówek jak od strony Gdyni tylko w odwrotnej rzecz jasna kolejności.

Skontaktuj się z nami!

Chcesz do nas dołączyć? Masz pytanie lub wątpliwości i potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas lub zadzwoń! Z chęcią Ci pomożemy.