Krzysztof Szpiegowski i jego łosoś 109 cm.
Prezes koła Mirosław Olender
Jezioro Kamień - opiekun koło Gdynia Port
Marcin Tereszczenko
Spinningowe Mistrzostwa Koła 2015
Wiceprezes koła Krzysztof Przychocki
Sebastian Rzytki z mamuśką z Kamienia
Marcin Bullmann
Otwarte zawody z okazji 60 lecia koła Gdynia Port
Spławikowe Mistrzostwa koła Gdynia Port 2015
Zwycięzca otwartych lipcowych zawodów nocnych - Sylwester Czapp
Marcin Waliński z karpiem złowionym na otwartych lipcowych zawodach nocnych 2016
Otwarte lipcowe zawody nocne 2016
Krzysztof Buszka
Zawody spławikowe z okazji Dnia Dziecka 2016
Zawody spławikowe z okazji Dnia Dziecka 2016
Marcin Sobociński - członek zarządu
Krzysztof Szpiegowski
Łukasz Wincenciak zwycięzca zawodów "Wiosenny Drapieżnik 2017"

Jezioro Kamień

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

W artykule opis jeziora, którym opiekuje się nasze koło.

 

Mapa batymetryczna:

Google Earth:

Akwen:
Jezioro Kamień. W rejestrze połowu ryb okręgu Gdańsk ma numer J-15.

Położenie:
Województwo:Pomorskie » Powiat: Wejherowski » Gmina: Szemud.

Współrzędne:
54.471261, 18.261216
(po wpisaniu tych danych w przeglądarce internetowej zostaniemy przeniesieni do punktu o takich współrzędnych na mapie).

Dzierżawca:
Polski Związek Wędkarski, Okręg PZW Gdańsk.

 

Opiekun:
Koło PZW nr 47 Gdynia – Port.

Opłaty:
Chcąc wędkować na jeziorze Kamień należy posiadać kartę wędkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez Polski Związek Wędkarski okręg Gdańsk.

Wędkarze zrzeszeni w PZW opłacają składkę członkowską oraz składkę na ochronę i zagospodarowanie wód (za wędkowanie) na dny rok kalendarzowy.

*Na wodach PZW (również na jeziorze Kamień) można łowić bez powyższych zezwoleń.

Wystarczy posiadać kartę wędkarską oraz wykupić składkę i opłatę okresową (1– dniową, 3 – dniową, 7 – dniową, 14 – dniową lub roczną). Szczegóły znajdziecie na stronie e-zezwoleń PZW okręg Gdańsk (klik).

Dojazd:
Z Gdyni jedziemy przez Chwaszczyno, Dobrzewino, Kielno i dojeżdżamy do miejscowości Kamień. Od strony Wejherowa kierujemy się na Sopieszyno, Przetoczyno i Szemud.

Występujące ryby:
Karp » Leszcz » Lin » Okoń » Płoć » Karaś » Sielawa » Sum » Węgorz » Szczupak » Pstrąg tęczowy.

 

Opis Jeziora:
Jezioro Kamień jest rynnowym jeziorem polodowcowym typu sielawowego. Położone jest niedaleko Gdyni oraz Wejherowa. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 53 ha. Maksymalna głębokość wynosi prawie 32 m, a średnia to nieco ponad 6 m. Woda w jeziorze jest stosunkowo czysta. Jezioro Kamień jest jednym z najatrakcyjniejszych akwenów w okręgu Gdańsk.

Słynie z okazałych karpi, okoni , linów i karasi. Z białorybu poza wspomnianymi można wyróżnić leszcza, krąpia oraz płoć. Wędkarze łowią głównie małe płotki, ale spece którzy poznali ten zbiornik trochę lepiej mają okazję zmierzyć się z rybami widocznymi na zdjęciu poniżej. W 2017 roku jeden z członków naszego koła złowił Cyprinusa o masie 23 kg. Trafiają się też w jeziorze  leszcze powyżej 60 cm i 3 kilogramów wagi. Trzeba tylko wiedzieć gdzie takiej ryby szukać.

Z drapieżników oprócz wspomnianego okonia, występuje oczywiście szczupak, a ponadto sum, węgorz oraz nieliczne osobniki pstrąga tęczowego. Jeżeli chodzi o suma to widziałem na echosondzie takie okazy, których nie powstydziłaby się królowa polskich rzek – Wisła. 

Nasze sukcesy

Nasze sukcesy

Zdjęcie: wielkie płocie złowione przez Marcina na Kamieniu.

Nasze sukcesy

Jezioro posiada bardzo dużo ciekawych miejsc do połowu poszczególnych gatunków ryb. Na lina i karasia możemy zasadzić się w południowej części jeziora, w miejscach gdzie występują grzybienie białe oraz wywłóczniki. Te drugie okalają niemal całe jezioro. Miejsca te są również siedliskiem szczupaka dla którego także skupiska sitów, skrzypów, rdestnic, oczeretów i trzcin nie są obce. Płoć, krąpia, leszcza i karpia możemy łowić prawie wszędzie, tak jak i okonia. Jednakże najlepszym obszarem „grasowania” pasiaka jest środkowo-wschodnia część jeziora, gdzie są największe głębokości oraz podwodne stoki. Dobre miejsce również na niezłego szczupaka. Sum także poluje w tym rejonie, jak również w południowej części jeziora.

Dostęp do jeziora jest swobodny z każdej praktycznie strony. Przy brodzeniu w spodniobutach lub woderach należy uważać w miejscach gdzie występują grzybienie białe oraz w obu skrajnych zatoczkach: północnej i południowej. Tam dno jest miękkie i muliste. Dość liczna „sieć” pomostów ułatwia wędkowanie. W części południowej jeziora znajduje się stanica koła PZW nr 47 Gdynia-Port, które jest opiekunem jeziora. Oprócz stanicy stoją tam kontenery do przechowywania sprzętu oraz 2 pomosty - wędkarski oraz przeznaczony dla łodzi. Znajdują się tam też łodzie z których członkowie naszego koła mogą korzystać. Koło systematycznie prowadzi zarybienia i akcje sprzątania. Dość prężnie działa tutaj Społeczna Straż Rybacka. Strażnicy do swoich obowiązków podchodzą rzetelnie, a kontrole zdarzają się dużo częściej niż na innych wodach. Odradzam, więc wędkowania bez odpowiedniego zezwolenia oraz niezgodnie z RAPR.

Jezioro Kamień w obiektywie:

 

 

Komentarze   

0 #2 Marcin T. 2016-12-10 16:57
Cytuję JANEK:
Czy jezioro objęte jest strefą ciszy?

Tak na Kamieniu obowiązuje zakaz pływania na łodziach z silnikiem spalinowym.
Cytować
+1 #1 Marcin T. 2015-03-22 11:04
Piszcie czego Wam w tym opisie brakuje i co powinniśmy dopisać.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

 Koło PZW Gdynia PORT

ul. Rotterdamska 13
(w pierwszą środę miesiąca)
Gdynia

 Sklep wedkarski.com.

ul. Łużycka 1/3
pon.- pt. 9.00 – 18.00
sob. 10.00- 15.00
Gdynia

telefon: 668-025-859

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.